KONKEEBOARDS
Ziemia Pucka
MOKSIR w Pucku

Powiat Pucki

 

Herb Powiatu PuckiegoPowiat pucki (kaszb. Pùcczi kréz) - powiat w Polsce (województwo pomorskie) utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Puck. Jest to najdalej wysunięty na północ powiat Polski - w jego granicach znajduje się przylądek Rozewie (54°50' N). W skład powiatu wchodzą:

 

gminy miejskie: Hel, Jastarnia, Puck, Władysławowo
gminy wiejskie: Kosakowo, Krokowa, Puck

miasta: Hel, Jastarnia, Puck, Władysławowo

 

 

 

 

 

Historia powiatu puckiego.

 

Powiat pucki jako jednostka administracyjna istniał zarówno w okresie I i II Rzeczypospolitej, jak i podczas zaboru pruskiego. W Polsce powojennej został powołany dnia 1 października 1954 w województwie gdańskim jako jeden z pierwszych polskich powiatów utworzonych tuż po wprowadzeniu gromad w miejsce dotychczasowych gmin (29 września 1954) jako podstawowych jednostek administracyjnych PRL

 

Na powiat pucki złożyły się

1 miasto:

miasto Puck

 

i 18 gromad:

Dębogórze, Hel, Jastarnia, Karlikowo, Karwia, Krokowa, Leśniewo, Mieroszyno, Mosty, Połchowo, Połczyno, Starzyno, Strzelno, Swarzewo, Wierzchucino, Władysławowo, Żarnowiec i Żelistrzewo

 

13 listopada 1954 trzy gromady - Hel, Jastarnię i Władysławowo - przekształcono w osiedla.

 

Hel i Władysławowo pozostały osiedlami do 30 czerwca 1963, kiedy to nadano im prawa miejskie, tego samego dnia prawa osiedla otrzymała Jastrzębia Góra.

 

1 stycznia 1973 zniesiono gromady i osiedla, a w ich miejsce reaktywowano gminy. Tego samego dnia zniesione osiedle Jastarnia otrzymało prawa miejskie, a zlikwidowane osiedle Jastrzębia Góra włączono w obręb miasta Władysławowo.

 

Powiat pucki podzielono na 4 miasta i 5 gmin

 

miasta:  Hel, Jastarnia, Puck i Władysławowo
gminy: Kosakowo, Krokowa, Puck, Wierzchucino  i Żelistrzewo

 

Po reformie administracyjnej obowiązującej od 1 czerwca 1975 terytorium zniesionego powiatu puckiego zostało włączono do nowego (mniejszego) województwa gdańskiego. 15 stycznia 1976 zniesiono gminy Wierzchucino i Żelistrzewo.

 

Wraz z reformą administracyjną z 1999 przywrócono w województwie pomorskim powiat pucki o kształcie przybliżonym do granic z 1975.

 

Herb powiatu puckiego

 

Herbem powiatu puckiego jest złota koga na błękitnym polu tarczy. Na żaglu kogi umieszczono czarnego, ukoronowanego gryfa kaszubskiego.

Herb został ustanowiony Uchwałą Nr XIX/100/2000 Rady Powiatu Puckiego z dnia 28 kwietnia 2000 r.

 

 

 

Powrót ...

FORUM  DYSKUSYJNE

FORUM  DYSKUSYJNE

Rozkłady jazdy

Rozkłady jazdy

Mieszkańcy

Mieszkańcy

Partnerzy

Partnerzy

Pogoda Pogoda

Temp.: 16 °C
Cisn.: 1018 hPa
Wiatr: 5 km/h