KONKEEBOARDS
Ziemia Pucka
MOKSIR w Pucku

Gmina Kosakowo

 

Kosakowo - wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Kosakowo. Połączenie z Gdynią umożliwiają autobusy komunikacji miejskiej (linie nr 105, 146, 165, 173, i 365).

 

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Kosakowo.

 


Historia

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1224, kiedy odnotowano w tym miejscu istnienie osady Kossakeuitz należącej do norbertanek z Żukowa. Później Kosakowo zostało przekazane cystersom z Oliwy. W XIX wieku nastąpił dynamiczny rozwój wsi. Majętni gospodarze zrzeszali się w organizacjach społecznych i gospodarczych, z których najdłużej działającą i najbardziej znaną była działająca do 1996, spółdzielnia mleczarska "Kosakowo".

 

W latach zaboru pruskiego 1772-1919 wieś nosiła nazwę w języku niemieckim Kossakau.

Do II wojny światowej atrakcją Kosakowa był neogotycki kościół z 65-metrową wieżą. Kościół, podobnie jak większość budynków, został zniszczony w trakcie działań zbrojnych na Kępie Oksywskiej podczas kampanii wrześniowej.

 

Pamiątką po tych wydarzeniach jest tutejszy cmentarz wojenny, na którym spoczywa 120 polskich żołnierzy - obrońców Kępy Oksywskiej w 1939 roku. W 1942 roku podczas okupacji, nazistowska administracja niemiecka wprowadziła sztuczną nazwę niemiecką - Kämpenau.

 

Lotnisko

Jego początki sięgają lat trzydziestych, kiedy powstało jako zapasowe lądowisko dla cywilnego lotniska Gdyni z siedzibą w Rumi. Zostało intensywnie rozbudowane w okresie okupacji niemieckiej (m.in. wyposażone w betonowy pas startowy) dla potrzeb miejscowego centrum badania torped. Od 1950 należało do lotnictwa Marynarki Wojennej.

W 2006 podpisano umowę w sprawie wykorzystania tego lotniska na potrzeby lotnictwa cywilnego. W sierpniu 2007 roku samorządy Gdyni i Kosakowa powołały spółkę "Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo".

 

 

 

 

Powrót ...

FORUM  DYSKUSYJNE

FORUM  DYSKUSYJNE

Rozkłady jazdy

Rozkłady jazdy

Mieszkańcy

Mieszkańcy

Partnerzy

Partnerzy

Pogoda Pogoda

Temp.: 16 °C
Cisn.: 1018 hPa
Wiatr: 5 km/h