KONKEEBOARDS
Ziemia Pucka
MOKSIR w Pucku

Gmina Jastarnia

 

Jastarnia - miasto i gmina w województwie pomorskim, w powiecie puckim, na Mierzei Helskiej. Kąpielisko, kurort nadmorski, port morski.

Według danych z 30 czerwca 2007 24 miasto miało 3996 mieszkańców.

 

Położenie

W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa gdańskiego. W skład Jastarni wchodzą części miasta: Kuźnica i Jurata.

Według danych z roku 2002 6 Jastarnia ma obszar 8 km², w tym użytki leśne stanowią 36%.

Miasto stanowi 1,39% powierzchni powiatu.

 

Historia

Nazwa Jastarnia może pochodzić od słowa Jastra, oznaczającego coś jasnego. Nazwa może też pochodzić od słowa Jastra, co w języku kaszubskim oznacza Wielkanoc.

 

Najstarsze ślady zamieszkania przez człowieka na terytorium Jastarni pochodzą z I w.p.n.e. Jastarnia (Osternäs) pojawia się w źródłach po raz pierwszy w 1378 roku przy okazji wystawienia przez Krzyżaków przywileju dla pobliskiego Helu. W 1755 roku Urszula Przebendowska ufundowała kaplicę i szkółkę. W 1836 roku został zbudowany kościół.

 

Do XX wieku była wioską zamieszkaną w przeważającej mierze przez rybaków. W epoce nowożytnej wykształcił się podział na dwie miejscowości: Jastarnię Pucką i Bór (Jastarnię Gdańską). Gwałtowny rozwój osady wiązał się z okresem międzywojennym - wtedy powstał tu port rybacki, doprowadzono też linię kolejową. Prawa miejskie Jastarnia uzyskała w 1973 roku, decyzją Rady Państwa. Obecnie jest przede wszystkim miejscowością turystyczną.

 

 

HISTORIA PÓŁWYSPU HELSKIEGO I JASTARNI


Półwysep Helski powstał w wyniku oddziaływania prądu południowo bałtyckiego biegnącego z zachodu na wschód.
Prąd ten spowodował powstanie wysp, które z czasem przekształciły się w półwysep. Większość półwyspu zajmowały ruchome piaski, tworzące rozległe wydmy. Historia półwyspu i Jastarni liczy ponad dwa tysiąclecia. Po raz pierwszy Jastarnia jako osada pojawia się w spisie podatkowym w 1595 r. W 1825 r. rząd pruski rozpoczął realizację planu utrwalenia i zalesienia wydm kształtujących półwysep. Na ziemi tej ludzie żyją od wieków.
Na początku XX w. na półwysep zaczęli przybywać letnicy. Zauroczeni kaszubską społecznością, pięknem przyrody oraz bliskością Małego i Dużego Morza zaczęli się tu osadzać i budować obecną społeczność półwyspu. Półwysep, to jak statek na morzu, którego rufa zakotwiczona jest na lądzie, a Jastarnia na śródokręciu, przyjmuje wiatry ze wszystkich stron świata. Miejscowość ta ukształtowała się z dwóch wiosek - Boru, który był pod zarządem Wolnego Miasta Gdańska i Jastarni będącej w zarządzie Starostwa Puckiego. Jastarnia jest wyrazem trudu jej mieszkańców i piękna otaczającej przyrody.

 

Kalendarium - Jastarnia

 • 1378 r - przywilej krzyżacki dla miasta Helu wymienia nazwę Osternäs utożsamianą z Jastarnią.
 • 1526 r - po przekazaniu przez króla Zygmunta I Helu i części Mierzei Helskiej Gdańskowi, dokonano podziału na Jastarnię Pucką, która pozostała przy katolicyzmie i Jastarnią Gdańską - zwaną Borem, której mieszkańcy przyjęli protestantyzm
 • 1570 r - w dokumentach pojawiła się nazwa Zesterna.
 • 1627 r - inwentarz z tego roku wzmiankuje istnienie wsi Hestarnia.
 • 1678 r - po raz pierwszy pojawiła się nazwa Jastarnia. Dokument wymienia nazwiska mieszkańców ( Kunkol, Białk, Droszka, Selin, Buda, Swinka - ogółem 81 osób z żonami i dziećmi.
 • 1755 r - Urszula Przebendowska starościna pucka - ufundowała drewnianą kaplicę i założyła szkółkę.
 • 1836 r - oddanie do użytku wiernych drewnianego kościoła.
 • 1922 r - wybudowanie linii kolejowej Puck - Hel.
 • 1926 - 1930 r - budowa portu rybackiego.
 • 1932 r - z inicjatywy księdza P. Stefańskiego wzniesiono nowy kościół.
 • 1950 r - na wydmie ustawiono (na miejsce poprzedniej z 1932 roku) latarnię morską.
 • 1973 r - uzyskanie przez Jastarnię praw miejskich.
 • 1979 r - wpisanie Jastarni do rejestru zabytkowych miejsc objętych ochroną konserwatorską.
 • W 2008 r. Jastarnia obchodziła 35-lecie nadania Praw Miejskich.

 

 

 

 

Powrót ...

FORUM  DYSKUSYJNE

FORUM  DYSKUSYJNE

Rozkłady jazdy

Rozkłady jazdy

Mieszkańcy

Mieszkańcy

Partnerzy

Partnerzy

Pogoda Pogoda

Temp.: 16 °C
Cisn.: 1018 hPa
Wiatr: 5 km/h